Poczuj luksus w swoim domu

Nie musisz mieszkać w pałacu, by cieszyć się luksusowym wnętrzem! Dzięki odpowiednim dodatkom i meblom, nawet w niewielkim mieszkaniu możesz poczuć się jak w luksusowym hotelu bądź kasynie. Dowiedz się, jak w kilku krokach zmienić swoje mieszkanie i podarować sobie odrobinę luksusu. 

Barok, rokoko, a może galeria sztuki?

Luksus dla każdego oznacza coś innego. Jednym kojarzy się z barokowym pałacem i antycznymi meblami, innym z prostym i niemal ascetycznym wnętrzem, w którym każdy mebel jest dokładnie przemyślany i sam w sobie jest dziełem sztuki. 

Nieważne czy marzysz o kolonialnym klimacie z dębowymi meblami i bibelotami, kryształowej komnacie, czy zimnym wnętrzu ze szkła i chromowanej stali. Swoje marzenie możesz zrealizować łatwiej niż myślisz. 

Zacznij od mebli

W każdym mieszkaniu meble odgrywają kluczową rolę. To one nadają wnętrzu styl, dodają charakteru. Jeśli masz wrażenie, że z twoich obecnych mebli nie jesteś w stanie wyczarować luksusowego looku, możesz je wymieniać stopniowo, kupując np. po jednym krześle od znanego projektanta. 

Czasem wystarczy jednak naprawdę niewielki drobiazg, by zmienić szkaradną szafkę w dzieło sztuki. Przykład? W sklepach dekoratorskich znajdziesz np. kryształowe uchwyty do mebli – taki gadżet może w szybki i łatwy sposób odmienić wystrój i nadać szyku. Innym pomysłem może być np. przemalowanie mebli – z luksusem kojarzą się przeważnie biel, czerń i czerwień (oczywiście w umiarze). 

Przejrzyj dodatki

W luksusowych wnętrzach zwykle panuje ład, a dobór bibelotów jest bardzo dokładnie przemyślany. Jeśli więc marzysz o ekskluzywnym wnętrzu, lecz nie możesz się rozstać z ceramicznym misiem z uszczerbionym uszkiem od swojej pierwszej miłości z czasów podstawówki, może spróbuj znaleźć mu nieco inne, mniej eksponowane miejsce (niektórych przedmiotów po prostu nie da się wyrzucić). 

Obecnie w internecie znajdziesz tak ogromną liczbę dodatków, że na pewno coś wybierzesz dla siebie. Postaraj się, by wystrój mieszkania był spójny – dobierz oświetlenie pasujące do mebli, możesz też pokusić się np. o fikuśną zastawę stołową i kieliszki. Im więcej przedmiotów codziennego użytku będzie przemyślanych i świadomie kupionych, tym bardziej luksusowo będziesz się czuł podczas wykonywania codziennych czynności. 

Ciekawym sposobem na dodanie szyku mieszkaniu może też być inwestycja w dzieła sztuki. Jeden obraz od młodego, dobrze zapowiadającego się malarza, nie tylko ożywi wnętrze, ale z czasem może też przynieść całkiem niezły zysk. 

Nie przejmuj się opinią innych

Pamiętaj, że granica między luksusem, przepychem a kiczem jest bardzo cienka. Jednak nawet jeśli ją przekroczysz, nie przejmuj się opinią innych – to twoje mieszkanie i to ty masz się w nim czuć dobrze!